top of page

Splošno o projektu

Z novim šolskim letom 2015/16 naša šola sodeluje z Zavodom RS za šolstvo v okviru razpisanih inovacijskih projektov. Uspešno smo kandidirali s projektom »Uporaba tablic in spletnega dnevnika v osnovni šoli«, ki zasleduje več ciljev:

  • posodobiti želimo vzgojno-izobraževalno delo na naši šoli,   •

  • pri učencih želimo spodbuditi motivacijo za delo in jih voditi do usvajanja novih, drugačnih uporabnih (digitalnih)   znanj,

  • preveriti želimo uporabnost tablice in spletnega dnevnika za izvajanje formativnega spremljanja in vplivati na izboljšanje inkluzije.

V projekt so vključeni učenci 7. a in 7. b ter ravnatelj Rolando Lašič, vodja projekta Ksenija Pečnik in člani projektnega tima dr. Irena Marković, Sara Jurečko in dr. Borut Batagelj. Projekt smo na začetku šolskega leta uvedli pri pouku angleščine, novembra pa še pri pouku zgodovine in pri razrednih urah. Projekt bo predvidoma trajal tri leta, v tem času pa poteka tudi intenzivno izobraževanje za izvajalke projekta na temo formativnega spremljanja na Zavodu RS za šolstvo v Ljubljani.

Učenci usvajajo učne vsebine na osnovi spletnih in drugih virov ter v različnih aplikacijah predstavljajo svoje izdelke v spletnem dnevniku. Pri tem zasledujejo učne in vzgojne cilje v skladu z učnim načrtom za posamezno področje. Učiteljice jim v elektronski obliki redno pošiljajo povratne informacije oziroma komentarje na njihove izdelke, tako da jih lahko izboljšajo.

V sodobni družbi je kakovostno znanje opredeljeno kot znanje z razumevanjem, ki spodbuja kritično mišljenje, je trajno, osmišljeno in omogoča uporabo. Pri tem se nam postavlja vprašanje, kako doseči znanje z razumevanjem za vse učence v razredu. To želimo doseči s formativnim spremljanjem, kjer se utrjuje povezava med učenjem, poučevanjem in ocenjevanjem. Učenje je boljše zaradi kakovostnejše stalne povratne informacije, ki odkriva vrzeli in odpravlja napake pri učnem procesu. Formativno spremljanje zahteva od učitelja veliko mero profesionalnosti in kritičnosti. Sposobnost opazovanja in spretnost komunikacije postajata vse pomembnejši učiteljevi spretnosti. Razredna klima mora biti sproščena, zato mora učitelj videti vrednost znanja vsakega učenca in njegov osebni napredek. Z učenci mora razvijati takšne odnose, ki bodo njihov osebni razvoj spodbujali. Pouk je bolj dinamičen, saj ga sooblikujejo učenci s svojimi predlogi in izvirnimi rešitvami problemov. Samostojno in kreativno reševanje problemov jih motivira, omogoča jim razvoj samostojnosti in jih navaja na vztrajnost. Učitelj vpliva na celostni izobraževalni proces in dogajanje v njem, hkrati pa deluje tako, da je v ospredju učenec, sam pa mu nudi stalno strokovno podporo.

bottom of page